Diyet Tarifler

Glutensiz Gözleme, Nasıl Yapılır?

Glutensiz Gözleme, Nasıl Yapılır?

Gözlemeyi özleyenler burda mı, onların ellerini bir görelim.
Gözleme dedim de gerçek bir gözleme değil tabi. Glutensiz sağlıklı gözleme ne kadar iyi olunabilirse o kadar, tam pazar güzelliği.
Sizinle paylaştığım bir krep tarifim var biliyorsunuz ( reçetesi bana ait) Öyle güzel ki ölçüsü işte o kreplerle neler neler yapıyor kırk şekle çeviriyorum. O çevirdiğim şekillerinden biri de hepimizin çok sevdiği “glutensiz masum Kayseri yağlaması” bilirsiniz( ilk kez duyanlar tarifi sayfada )

Şimdi bu krepleri pişirdiğinizde içine istediğiniz bir malzemeyi yerleştirirseniz bu sefer de zahmetsizce şahane gözleme oluyor. Daha önce de paylaştım sizlerle, sayfada bulamayacaklar için tarifini yine bırakıyorum buraya .
🌼
🌼2 yumurta
🌼1 çay bardağı süt (bitkisellerin süt olabilir bardak ölçüsü Aida modeli) .
🌼5 çorba kaşığı #mısırunu bu seferinde ( #karabugdayunu #mercimekunu #nohutunu #kinoaunu #yulafunu ne isterseniz olur )
🌼az tuz, bıçak ucuyla karbonat üzerine 1-2 damla limon suyu ile köpürterek .
🌼
Hepsini karıştırdım, sıvıyı çekmesi için 5 dk kadar dinlendirdim.
Çok az sadeyağlı ( tereyağı) tavaya kepçe ile dökerek pişirdim
🌼
Bu ölçülerden gördüğünüz gibi beş adet KREP çıkıyor..Her bir krebi pişirmeden önce tavayı sadeyağla(tereyağı) yağladım. Kreplerin daha lezzetli ve yumuşak olmasını sağladı
🌼her seferinde tava yağlanmalı. Püf noktası olarak yazıyorum
.
🌼içi malzeme keyfinize göre. Kaşarlı- maydanozlu- sucuklu / lor- yeşil soğan- maydanoz/ Acı biber salçalı- lor- yeşil soğan- maydanozla farklı içleri kullandım.Gözlemeyi nasıl severseniz içi öyle olsun da sıcak sıcak yemeyi unutmayın bütün keyfi lezzeti tam da sıcakta .

Bir Cevap Yazın