Sağlık

Enerji içecekleri ani kalp durmasını tetikliyor

Son senelerde başta çoluk çocuk ortada kalın tüketilen enerji içecekleri nice rahatsızlığı da baş başa getiriyor. Enerji içeceklerinin; bağımlılık potansiyeli erdemli bulunan maddeler, içki ve esenlik donör içeceklerle beraberce tüketildiği devir vücutta sakıncalı bir vaziyete gelmiş olarak kalp sorunu yaşanmasına hastalık bulunduğunu tamlayan Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi Kardiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Hamza Duygu, enerji içeceklerinin yaşamı gözdağı fail kalp sorunlarına defa açtığını tabir ederek bu cins içeceklerin tüketiminden ırak durulması icap ettiğini vurguladı.

“Enerji içecekleri kalp sorunlarına defa açıyor”

Enerji içecekleri ile ilişik meydana getirilen ilmî çalışmalarda bu içeceklerin kalp rahatsızlıklarına hastalık bulunduğu tabir fail Prof. Dr. Hamza Duygu, “Enerji içecekleriyle ilişik meydana getirilen ortak çalışmada 12 – 19 gözyaşı ortada kestirmece gelişigüzel üç gençten birinin enerji içeceği tükettiği saptanmıştır. Yüksek oranda kafein, ginseng, taurin ve guarana kabil münebbih maddeler içeren enerji içecekleri çelimsiz müddette aşkın oranda ve başta alkolle beraberce tüketildiği devir kalpte tartım bozukluklarına, kalp krizine, hipertansiyona, zihin kaybına, çarpıntıya, gaşiy ve ansız ölüme hastalık olabilmektedir” dedi.

“Enerji içeceği tüketen çoluk çocuk obeziteye yakalanıyor”

Enerji içeceklerinin erdemli şeker rahatsızlığı hastalığı içerdiğini ve şeker rahatsızlığı hastalığı sorununa defa açtığını tamlayan Prof. Dr. Hamza Duygu, “Ailesinde çırılçıplak tartım bozukluğu bulunan insanların de enerji içeceklerini tüketmemesi gerekiyor. Enerji içecekleri erdemli şeker rahatsızlığı hastalığı yer ediniyor ve başta de tüketimi münteşir bulunan ergenlerde obeziteye de hastalık oluyor. Dolayısıyla gailesiz yaşlarındaki aşırı kiloluluk ile beraberce insanların giderek kalp ve haslet sorununa yakalanma olasılığının da vakayiname devirde artım gösterdi. Kalp haslet rahatsızlığı bulunan insanların indinde ortak numara basamak yakınlarının da enerji içeceklerini tüketmemesi, enerji içeceklerinin zararları dair bilinçlendirilmesi ve insanların sağlığını koruması düşüncesince enerji içeceklerinden ırak durması gerekiyor” yorumlarında bulundu.

Enerji içecekleri nice hastalığa hastalık oluyor

Enerji içeceklerinin insanda hastalık bulunduğu kalp hastalıklarının yanı esna faktör bulunduğu gayrı emraz kendince da bilim veren Prof. Dr. Hamza Duygu, “enerji içeceklerinin hab bozuklukları, anksiyete, ajitasyon, migren, epilepsi nöbetleri, inme, işkembe ve bumbar sistemi ile ilişik rahatsızlıklara hastalık oluyor. Özellikle spor karşılayıcı kişiler, bu içecekleri spor önceleri banko kullanmamalıdır” dedi

Bir Cevap Yazın