Sağlık

Emzirme dönemindeki anneler dikkat! Emziren anneler neler yemeli?

Anne sütünün, aşırı hususi birlikte gıda deposu olması dolayısıyla çocuk beslenmesinin eğer olmazsa olmazıdır. Anne sütü ile sönümsüz bebek, D vitamini haricinde su müdahale göz boncuğu ek gıdaya ihtiyaç duymaz.

Emzirme periyodunun hem annenin aynı zamanda bebeğin gelişimi ve umumi sağlığı düşüncesince ince ciddi birlikte proses bulunduğunu tamlayan Opr. Dr. Safiye Genç, bu zamanın ana ile bebeğin sağlığı üstünde dirim bilimsel ve ruh bilimsel birlikte etkiye erbap bulunduğunu vurguladı. VM Medical Park Samsun Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniğinden Opr. Dr. Safiye Genç şunları söyledi: “Anne sütünün, aşırı hususi birlikte gıda deposu olması dolayısıyla çocuk beslenmesinin eğer olmazsa olmazıdır. Anne sütü ile sönümsüz bebek, D vitamini haricinde su müdahale göz boncuğu ek gıdaya ihtiyaç duymaz. Çünkü ana sütündeki sert ve tutya kadar minerallerin emilimi, inek sütüne nazaran elan yüksektir. Bebek sert gıdalara evvel altı aydan sonraları başlayabilir. Ayrıca yağ asitleri itibarıyla da ensesi kalın bulunan ana sütü, sindirimi kolaylaştırır. Tamamen hijyenik, taze, doğal, kazançlı bulunan ve emzik gerektirmeyen ana sütü bozulmadığı gibi, rastgele birlikte illet riski de taşımaz. Emzirme devrinde anneler emektar kilolarına erişmek düşüncesince çabuk etmemelidirler. Bu devirde ehemmiyetli bulunan biricik obje bebeğin anneden lüzumlu hepsi vitaminleri almasıdır. Sütün boşalması düşüncesince annenin güzel beslenmesi, stresten ırak ve aldığı kadar dinlenmiş olması ve bebeğini kesif aralıklarla emzirmesi önemlidir. Bu devirde kalsiyum vasıtası ile ensesi kalın bulunan süt, yumurta, peynir kadar gıda grupları nite günce beslenmede tüketilmelidir.

[aoa id=”0″]Vitamin ve mineral vasıtası ile ensesi kalın göveri ve meyveler, sert eksikliği anemisini engel olmak düşüncesince al et ve yeşil yapraklı sebzeler, sert vasıtası ile ensesi kalın et, tavuk, balık, yumurta, sakatatlar, kuruyemişler(ceviz, badem gibi), kurutulmuş meyveler (üzüm, kayısı, erik, marazlı gibi) mobilyasız baklagiller (kuru fasulye, nohut, yasmık gibi) nite tüketilmesi müstelzim besinler ortada olmalıdır. Sıvı tüketimi mazot artırımına ulama sağlar, günde averaj 4 litre su içilmelidir. Katkı maddeli ürünlerden banko ırak durulmalı, çeşni tüketiminden kaçınılmalı ve sigara- alkol-yapay tatlandırıcılar ana sütüne geçmiş olduğu düşüncesince kullanılmamalıdır.”[/aoa]

 

Bir Cevap Yazın