Sağlık

Böbrek sağlığının sırrı idrar renginde saklı

Türk Böbrek Vakfı Başkanı Timur Erk, idrar renginin de böbrek sağlığına ilişikli dikkate katılması müstelzim ehemmiyetli ipuçları verebildiğini belirtti.

Timur Erk, “İdrar rengi ve sıklığı konusunu icap sözlü, gerekse görsel çalışmalarla çoğunlukla dile getiriyoruz. Günlük hayat içinde nazarıitibar etmeleri, sağlıkları hesabına idrar sıklığı ve rengini izleme etmeleri ait yapmış olduğumuz ikaz ve bilgilendirmeler, dallar çeşidinden ailelere de iletilebiliyor. Bu nedenle eğitimleri önemsiyor ve açıklık vermeden bitmeme ediyoruz” dedi.

Türk Böbrek Vakfı Ahmet Ermiş Diyaliz Merkezi Başhekimi Nefroloji Uzmanı Yard. Doç. Dr. Bilal Görçin ise idrar renginin verdiği ipuçlarının, günce hayatta sağlığa ilişikli birtakım kararlar almaya ve dimdik alışkanlıklar benimsemeye heveslendirme edebileceğini, gelişigüzel wcye gidişte idrarın rengi ve kokusunu gözlemlemenin birlikte manada er kişileştirme ve esirgeyici hekimliğin ev yahut işyerinde uygulanması bulunduğunu vurguluyor.

Görçin, “Böbreklerimiz karnımızın içinde en madun dü kaburganın altında ulaşılması çetin dü organdır. En ehemmiyetli rolü vücudumuzda gelişigüzel güneş oluşan ağılı ve dokuncalı maddeleri kandan iyice ayıklayıp atmaktır. Bunu, bireyin o güneş almış bulunduğu likit miktarına mucibince idrar oluşturarak yapar. Böbreklerde oluşan idrar, idrar boruları yolu ile idrar torbasına (mesane) gelir. Mesanede belli birlikte hacime vasıl idrar, işeme hissi ile hariç atılır. Teknolojinin bu denli ati bulunmadığı zamanlarda sonuç verim bulunan idrara bakılarak böbrekler kendisince tanılar düşünülmüştür. Çok emektar hekimler idrar tahlili düşüncesince ‘’idrara beslemek rasıt ile böbreğe beslemek gibidir’’ demişler. İdrarın renginden ve kokusundan türlü rahatsızlıkları kişileştirme etmişlerdir” diyor.

Normal idrarın rengi sarının gelişigüzel tonudur. İdrara rengini veren, ürokrom maddesidir. Açık zerrin yahut suya DOĞRU nitelik fazla likit tüketildiğini ve idrar yoğunluğunun en düşüt ölçüde bulunduğunu gösterirken, en dip zerrin ise sıvının az tüketildiğini yahut böbreğe az likit geldiğini ayraç eder.
İdrar rengindeki tadilat gıdalarla yahut ilaçlarla değişebilir.
Parlak zerrin idrar rengi normaldir ve B vitamini bölgelerde da görülür.
Koyu zerrin idrar rengi de alışılagelen şekilde sınıflandırılır. B vitamini içeren gıdaların fazla tüketimi ve birtakım müshillerin kullanımında da dip zerrin nitelik görülebilir.

Çok açıkça renk, fazla likit yüklenmesi yahut böbreğe fazla likit gelmesi yerinde su kabil idrar görülebilir. Günde 4-8 litre likit almasına ilişikli şekilde ferah idrar yapması hali bulunan “psikolojik polidipsi” yahut böbrek tüplerinin sonuç kısmında günce çıkardığımız idrarı sonuç şekilde belirleyen ADH adlı hormonun olmaması yahut etkisizliği kararı oluşan, bireyin nazar boncuğu rahatsızlığı olmamasına karşın günde 20-30 litre likit almasına ilişikli şekilde ferah idrar yapması eyitmek bulunan “şekersiz şeker rahatsızlığı hastalığı hastalığı” (Diabetes İnsipitus) problemi olanlarda da bu nitelik idrar görülür. Bu hastalar birlikte günde 20-30 litre su içip birlikte o denli idrar çıkarırlar, hâlâ zaten su işerler.
İdrar renginin pembe-kırmızı bulunduğu gözlemleniyorsa ve dava şayet idrara içki karışmasına bağlıysa, gidiş ciddidir ve anormaldir. Günlük beslenmede fazla çükündür ve diken dutu tüketilmemişse ve birtakım antibiyotiklerin kullanması lakırtı konusuysa, rastgele birlikte çor olmaksızın da idrarda pembe-kırmızı nitelik görülebilir.
Turuncu renkte idrar gözlemleniyorsa, havucun fazla tüketiminden, B karmaşa vitaminlerin yahut birtakım antibiyotiklerin kullanımından, birtakım içki sulandırıcılardan ve kimyasal tedavi ilaçlarından kaynaklanıyor olabilir. Böyle birlikte besin tüketimi yahut deva kullanması aksi taktirde likit alımının az olduğuna ayraç eder.
Mavi idrar rengi ise fazla nadirdir, gökçe besin boyası içeren gıdaların tüketildiğini yahut iyice eşsiz tanıdık birlikte kalıtım bilimi rahatsızlığı düşündürür.

Yeşil mülevven idrar ise Psodomonans bakterisinin faktör bulunduğu üriner enfeksiyonu akla getirir.
Koyu kahverengi idrar; baklagillerin fazla tüketimi, teshin ilaçları, birtakım antibiyotikler, sinameki kabil müshiller ve adale gevşetici ilaçların kullanması kabil hallerde ortaya çıkar.
Koyu mor idrar ise kalıtım bilimi birlikte çor bulunan “porfiri” belirtisidir. Sinir sistemi ve cildi markajcı bu hastalığın sağlam fazla belirtisinden bir tanesi de dip mor idrar rengidir.

Bulanık kırmızı-pembemsi mülevves nitelik idrar ise en ağır böbrek iltihaplarında görülür.
Koyu bordo mülevven idrar ise gene nefrit ismi maruz böbrek iltihabının yahut vaskülit ismi maruz ağır ilerleyen böbrek hastalığının belirtisi olabilir.

Kanlı idrar yahut idrara içki karışması ise gelişigüzel devir anormaldir, aciliyetle ilgilenilmesi müstelzim birlikte probleminin varlığını gösterir. Sıklıkla üriner sistemin rastgele birlikte bölgesindeki taş ve enfeksiyonlarda görülür. Bu hastalıklarda idrar kanamasına azalıp fazlalaşan alevlenmiş dert yahut idrar yaparken yanma zevcelik eder. İdrarda gözle görülmektedir ve tekrarlayan içki görülmesi dertsiz ise ur akla gelir. Böbrek, mesane, kestanecik tümörleri dertsiz nezif yapar.

İdrarda köpük görülmesi, böbrekler kanalıyla protein kaçağının belirtisidir. Genellikle yegâne başına ayırt edilir. Devamlı ve artarak sürmesi ağır böbrek rahatsızlığı belirtisidir.

Şeker ve potansiyel farkı hastaları, hastalıklarının ilerleyen dönemlerinde böbreklerinin etkilendiğini protein kaçağının başlaması ile anlayabilirler. Bu nedenle idrarında köpük ayırt fail birlikte şeker rahatsızlığı hastalığı yahut hipertansiyon hastasının hekimine başvurması gerekir” dedi.

Bir Cevap Yazın